Sigaranın Zararları

Sigara içen kişilerin bir türlü yüzleşmek istemedikleri şeylerden biri de sigaranın zararlarıdır. Birçok hastalığa neden olan sigara her yıl milyonlarca kişinin bu dünyadan göç etmesine neden oluyor. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler bu isteklerinde başarılı olamıyorlarsa sigaranın neden olduğu hastalıklara göz atabilirler. Böylece kişilerin sigarayı bırakma ihtimalleri artar. Sigaranın zararlarından en genel olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hamileyken sigara içen bir bayan hem kendine hem de bebeğine ciddi anlamda zarar verir. Anne adayının yaşadığı problemlerin başında halsizlik ve yorgunluk gelirken bebeğin yaşaması muhtemel olan sorunlar daha ciddidir. Hamilelik esnasında annesi sigara içen bebeklerin büyük çoğunluğu ortalamaya göre yüzde 10 – 15 arasında daha zayıf doğarlar. Bilindiği gibi bir çocuğun hayata tutunabilmesi için güçlü olması gerekiyor. Bazı bebekler sadece çok zayıf oldukları için bile hayata veda edebiliyorlar.
  • Bebekler için geçerli olan sorunlardan biri de zeka geriliğidir, annesi hamilelik esnasında sigara içen bebeklerin beyinsel gelişimleri baltalanmış olur. Bunun sonucunda bebeğin anlamasında ya da konuşmasında sıkıntılar olabilir.
  • Sigara içen kişiler kanlarına bol miktarda karbonmonoksit alırlar, oksijenin düşmanı olan karbonmonoksit kanı zehirler. Daha da önemlisi kandaki oksijen miktarını ciddi anlamda düşürerek damarlarda kolesterol maddesinin birikmesine neden olur. Netice olarak sigara içen kişiler kolesterol hastalığı için da en büyük adaylar.
  • Sigara içen bireylerin hemen hepsinde görülen sağlık sorunlarından biri de bu kişilerin ciddi anlamda ağız kokusu problemi yaşamalarıdır. Ağız kokusu ve dişlerin erken sararması, kişilerin genç yaşlarda sosyal ortamlardan geri kalmasına neden olabiliyor. Böylece belki de hayatınızın en iyi dönemlerini sevilmeyen biri olarak geçirmeniz söz konusu oluyor.
  • Sigara içen kişiler, sigara dumanını içlerine çektiklerinde burunları da zarar görür. Duyu organlarımızdan biri olan burnun zarar görmesi demek koklama yetisinde zayıflama anlamına geliyor. Daha az koku almaya başlayan sigara içiciler daha sonra bu yetiyi tamamen kaybedebilirler. Bu nedenle sigaradan uzak durulması gerekmektedir.
  • Sigara derinin esnek halde çıkmasına ve özelliğini yitirmesine neden oluyor. Bu yüzden birçok kişi sigara yüzünden kırışıklık ve yaşlılık sorunuyla karşı karşıya geliyor. Cildi kurutan bir madde olan sigara nedeniyle, uzun bir süre kasılan kas sonuç olarak cildin kırışmasına neden oluyor.
  • Ülser ve kanser gibi problemlerin baş kaynağı da sigaradır. Sigara içen kişilerin daha sık gördüğü bu rahatsızlıklar pasif içicilerde de görülebiliyor.
  • Eğer sigara içiyorsanız, en azından etrafınızdaki kişilerin bundan zarar görmemelerini sağlamanız gerekiyor. Bu nedenle sigara kullanmayan kişilerin yanında sigara içmemeye gayret göstermelisiniz. Aksi halde çocuklar ve bebekler başta olmak üzere sizler yüzünden sayılamayacak kadar hastalığa sahip olabilirler

Tüm bu maddeleri değerlendirerek sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken şey oldukça açık. Sigarayı bırakmak üzere bir elektronik sigara satın almak bütün sorunlarınızı çözebilir, çünkü elektronik sigaralar en etkili sigara bırakma yöntemleridir. Elektronik sigaraların fazla pahalı olmamaları, kullanım yönüyle son derece iyi olmaları gibi özellikler elektronik sigaraların tercih edilmesini sağlıyor. Bu ürünleri tercih eden kişilerin birçoğunun sigarayı bırakmış olması sizleri de cesaretlendirebilir. Eğer sıkıntı yaşamadan sigaradan uzaklaşma yolunu seçtiyseniz bu yoldaki arkadaşınız elektronik sigara olmalıdır. Elektronik sigara sayesinde zorlanmadan sigarayı bırakan kişiler sayesinde sizler de kendinize cesaret vererek bunu değerlendirebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 28.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1923 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer