Sigaranın Zararları Nedir ?

Ülkemizde hatta dünya da sigara kullanım oranı her gün biraz daha artmaktadır. Her yaştan her kesimden insanın kolaylıkla ulaştığı sigara her gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Gencinden yaşlısına, fakirinden zenginine her tür insanın durumu ne olursa olsun alıp kullandığı sigaranın zararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Günümüzde her 3 insandan 1’i sigara kullanıcısıdır.

Sigaranın İnsanlarda Meydana Getirdiği Sağlık Sorunları

Sigaranın en içler acısı zararı, sigara kullanan annenin sebep olduğu zararlardır. Anne karnındaki bebek eğer annesi sigara bağımlısı ise diğer bebeklere göre en az %15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile doğmaktadır. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddelerden dolayı sigara kullanıcıları, astım ve bronşite sebep olur. Zamanla içilen her bir sigara vücutta biraz daha hasar meydana getirir ve vücudun savunma mekanizması artık çökmeye başlar. Organlar yavaş yavaş enfeksiyon kapmaya başlar. Organların enfeksiyon kapması demek kansere adım adım yaklaşmak demektir. Sigarada ki karbonmonoksit ile kalp krizi riski artar ve kolesterol sorunları ortaya çıkar. Sigara içen erkeklerde içmeyen erkeklere oranla daha fazla mesane sarkması ile karşılaşılmaktadır. Zamanla sigara bağımlılarında ağız kokusu, diş eti hastalıkları ve diş dökülmeleri meydana gelmektedir. Belirli bir süre sonra bireyler eski yeteneklerini yavaş yavaş kaybettikleri  gerçeği ile karşılaşmaya başlamaktadır. Eskisi gibi tat alma duygusu kalmamakla birlikte koku alma yeteneklerini de yavaş yavaş kaybetmektedirler. Sigara kullanan kişilerde Alzheimer hastalığına daha çok rastlanmaktadır. Sigara içen bayanlarda da birçok zararı bulunan sigara, rahim kanseri, menopoz ve kısırlığa sebep olmaktadır. Sigara kullanan insanlar normal insanlara oranla çok daha sinirli bir yapıya sahip olmak ile birlikte uykusuzluk problemi de yaşamaktadırlar.

Sigaranın Zararlarından Nasıl Korunabiliriz?

İnsanların çok küçük yaştan beri sigara içmeleri onların sigaradan uzaklaşmalarını zorlaştırmaktadır. Bir çok insan, sıkıntıdan, stresten uzaklaşmak için sigaraya başvurmuş ilerleyen zamanlarda ise sigarayı bırakamaz hale gelmişlerdir. Önceleri belirli kesim tarafından kullanılan sigara günümüzde çocuklar tarafından bile kullanılmaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda insanlar sigaranın meydana getirdiği zararlar ile karşılaşınca sigarayı bırakma düşüncesine kapılmaktadırlar. Sadece sigarayı bırakma düşüncesi değil hangi sigarayı kullanırsam daha az zehirlenirim diye araştırma yapan insanlar bile bulunmaktadır. Hem sigara bıraktırmaya yardımcı hem de normal sigara olarak kullanılabilen e-sigara günümüz de birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Normal sigaraya oranla içinde zararlı madde bulundurmayan e-sigara birçok uzman tarafından araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda e-sigaranın insan sağlığına bir zararı bulunmadığı kanıtlanmıştır. Hatta çoğu sigara kullanıcısı olan uzmanlar bile, e-sigarayı önceden araştırsaydık da e-sigara kullanmaya başlasaydık, gibi yorumlar yapmışlardır. E-sigara hem kişinin sağlığına herhangi bir zarar teşkil etmemekte hem de normal sigaranın maddi yükü kadar bir yüke sahip olmamaktadır.

Neden Elektronik Sigara Kullanılmalıdır?

Elektronik sigara birçok incelik düşünülerek üretilmiş bir üründür. Şekli ile, içinde bulunan maddeler ile ve fiyatı ile tamamen insan faydasına yönelik bir üründür. Üretilmesindeki ilk amaç, insana fayda sağlamak normal sigaranın sebep olduğu sağlık problemlerinden insanlar uzaklaştırmaktır. İçindeki sıvılar sayesinde bu sağlıklı ürünün kullanılması kolay olsun diye, sıvılarda aroma kullanılmıştır. Böylelikle bireyler tıpkı normal sigara içiyormuş hissine kapılmaktadırlar. Şeklide düşünülmüş ve sigaraya benzer bir şekilde tasarlanmıştır e-sigara. Böylelikle bireyler hem tadı olarak hem şekli olarak normal sigarayı aramayacak duruma gelmişlerdir. E-sigaranın insana sağladığı faydalar da ayrı bir avantajdır. Fiyat olarak ta ucuz bir üründür. E-sigaranın ucuz olmasındaki en büyük sebep insan sağlığının korunmaya çalışılmasıdır.

Ek Resimler

Bu içerik 28.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1826 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer