Sigara ve Kanser

Sigara içinde bulunan binlerce zehirli madde birçok sağlık sorununu ve kanseri beraberinde getirmektedir. En basiti içinde bulunan nikotin ile insanlar çok kısa bir süre içinde dahi sigaraya bağımlı hale gelebilmektedirler. İnsanlar birçok sebepten dolayı sigara kullanmaya başlamaktadırlar. Sigaraya başladıkları sebepleri kendilerine geçerli bir neden olarak gören kişiler sürekli bu nedenleri akıllarına getirerek sigara içmeye devam ederler. Yani kişiler sigaraya çok farklı nedenlerden dolayı başlamaktadırlar. Hayatlarındaki sorunlar, stresli ortamlar, arkadaş ortamı gibi durumlar ile sigaraya başlayan bireyler zamanla sigaraya bağımlı hale gelir ve sigarayı bırakamaz durumda olurlar. Sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları ile hemen karşılaşmaz insanlar. Gözle görülür ve hissedilir bir şekilde sigaranın neden olduğu problemler ile karşılaşmak için belirli bir zaman geçmesi lazım. İlk olarak sigara kullanımı ile insanların karşılaşacakları sorunlar fiziksel olarak meydana gelmektedir. Tırnaklarda sigarayı tutan parmaklarda ve dişlerde sarı kahverengi tonları arasında bir renk oluşmaktadır. Artık dişler eskisi kadar beyaz olmamakta, tırnaklar ve parmaklar eski rengini kaybetmektedir. Hatta öyle ki sakallar ve bıyıklar bile sarı kahverengi arası bir renge dönebilmektedir. Bunlar belirli bir zaman sonra gözle görülebilecek sorunlardır.

Sigara Kullanan İnsanların En Çok Karşılaştığı Kanser, Akciğer Kanseridir. 

Sigara kullanan insanların en çok karşılaştıkları kanseri Akciğer Kanseridir. Bunun sebebi, sigaranın içinde bulundurduğu binlerce zehirli maddeden bazılarının akciğeri koruyan tüylere kadar ulaşması ve bu tüyleri yok etmesidir. Akciğeri koruyan bu tüyler yok olunca akciğer savunmasız bir hale gelmektedir. Böylece, kolayca enfeksiyon kapan akciğerlerin kansere yakalanma ihtimalide yüksektir. Sigara kullanan insan sayısı günümüzde oldukça fazladır. Sigara kullanan birey sayısının artması ile görülen hastalıkların oranı da artmıştır. Hatta akciğer kanseri, günümüz de sigara kullanan birey sayısının artması ile iki kat daha artmıştır. Yaklaşık %250 oranında artan akciğer kanseri sebebi ile yılda binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımı ile insanların karşılaştığı tek kanser türü akciğer kanseri değildir tabii ki. Sigara dumanının verdiği zarar ile bireyler eskisi kadar rahat nefes alamamaya başlamaktadırlar. Bunun sebebi solunum yollarının tahrip olmasıdır. Bu da önceden fark edilip önlenmezse ilerleyen zamanlarda gırtlak kanserine sebep olmaktadır. Akciğer kanseri içten bir kanser olduğu için fiziksel olarak kimseyi rahatsız etmezken, gırtlak kanserinde aynı durum söz konusu değildir. Sağlığını önemsemeyen insanlar büyük ihtimalle görünümlerine önem vereceklerdir. En azından bunu önemseyen insanlar sigaradan uzak durmalıdır. Çünkü gırtlak kanserinin fiziksel görünümü de insanları oldukça rahatsız edecek bir durumdur.

Normal hastalıklara göre kanserler ile savaşmak daha zordur. Hatta hastalıklarda ilerleme durumu yokken kanserde bu durum vardır. İleri derecelere gelen kanser, tedavi edilemez duruma gelir böylelikle insanlar hayatlarına veda ederler. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemeyen insanların tercih edebileceği tek sağlıklı yöntem elektronik sigaradır. Elektronik sigara ile bireyler hem sağlıklı bir şekilde sigara içmeye devam etmektedirler hem de daha ucuz bir harcama yaparak, tasarruf yapmış olmaktadırlar. Birçok insan tarafından ve uzmanlar tarafından önerilen elektronik sigara herkes tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir üründür. Elektronik sigara, paket sigaranın içinde bulundurduğu hiçbir zararlı maddeyi bünyesinde bulundurmamaktadır. Sadece nikotin içerene sıvısı bulunmaktadır ki bu sıvıda isteğe göre kullanılmaktadır. Hem sağlıklı olan hem de ucuz olan elektronik sigara hiçbir sağlık sorununa neden olmamaktadır.

Ek Resimler

Bu içerik 28.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1985 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer