Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Sigara

Günümüzde kullanılan birçok zararlı madde vardır. Bunlar bağımlılık yapan maddelerdir. Bu zararlı maddelerin içerisinde en çok kullanılan sigaradır. Yıllardır bu böyledir. Sigara kullanıcıları bir bağımlılık süreci geçirirler ve bu süreçten sonra sigarayı bırakmak oldukça zordur. Sigara ince bir kâğıt içerisine sarılmış tütündür. Sigaranın zararı oldukça fazladır. Bunlar içerisinde nefes darlığı kanser gibi hastalıklar vardır. Sigara kullanan insanların çoğu sigarayı bırakmak isterler. Fakat bu kolay olmamaktadır.

Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Bir anda paketi kırıp atanlar bu sözlerinde duramazlar ve sigara kullanmaya devam ederler. Çünkü vücut sigaranın içerisindeki maddelere alışır ve o maddelerin vücuda alınmamasını yadırgar. Bu yüzden sigara bırakmak isteyenlerin öncelikli olarak sigara kullanımını azaltmaları gerekir. Çünkü vücut bu alışkanlıktan bir anda vazgeçemez yavaş yavaş azaltılması gerekir. Bu yüzden yeni nesil sigaraları olan elektronik sigaraları kullanmaları gerekir. Elektronik sigara sigarayı bırakmanız için üretilmiş bir cihazdır.

Yeni Nesil Sigara

Yeni nesil sigara olan elektronik sigara e-sigara ya da e-puro olarak da adlandırılır. Elektronik sigara, sigara içen kişilere tıpkı normal sigara gibi nikotin sağlayan sadece normal sigaranın elektronik versiyonu olan ve bununla birlikte normal sigaraya göre daha hesaplı olan yeni nesil bir sigaradır. Günümüzde en ucuz sigara 6 TL’dir. Bir sigara kullanıcısını günlük bir paket içtiğini ele alırsak ve bunu ay üzerinden veya yıl üzerinden hesaplayacak olursak oldukça yüklü bir miktar çıkmaktadır. Fakat elektronik sigara normal sigaraya bakınca oldukça hesaplıdır. Yaklaşık olarak 4 de biridir.

Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Elektronik sigara, sigara kullanıcılarının sigarayı bırakmaları için üretilmiş bir elektronik cihazdır. Sigaradan pek farkı yoktur ama onun gibi zararlı değildir. Yeni nesil sigarada duman yoktur onun yerini içinde bazı maddeler bulunan buhar almaktadır. Bu maddeler içerisinde nikotin de bulunmaktadır. Yeni nesil sigara normal sigara kadar çevreye zarar vermez. Çünkü duman yerine içinde bazı maddelerin bulunduğu buhar çıkartır ve bu buhar kanserojen madde içermez.

Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Sigara normal olarak ince bir kâğıt içerisine sarılmış tütünden elde edilir ve paket içerisinde satılmaktadır. Bununla beraber kâğıt ve tütün ayrı olarak da satılmaktadır. Tütün kullanmak sigara kullanmaktan daha zararlıdır çünkü tütün kullanılırken filtre kullanılmaz. Elektronik sigara normal sigara aksamında üretilmiştir. Elektronik sigara elektronik bir devreye sahip olan içinde sıvı dolu tüplerin bulunduğu kalem şeklindeki bir cihazdır. Normal sigara göre çok farkı bulunmaktadır. Elektronik sigara çevreye zarar vermez çünkü herhangi bir ateşle yakılmaz pil ile çalışır. Bu pil sıvı dolu tüpleri ısıtarak sıvının buharlaşmasını sağlar.

Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Kullanıcı içerisine çektiğinde sigaranın verdiği tadı vermektedir fakat duman yerine buhar çekmektedir ve buhar oldukça yoğundur. Bu sıvı özel olarak yapılır içerisinde çeşitli maddeler bulunmaktadır. Elektronik sigara normal sigara gibi içerisinde nikotin bulundurmaktadır fakat bu nikotin miktarını ayarlamak sizin elinizdedir. Elektronik sigara sayesinde vücudunuzun nikotin oranını ayarlayabilir ve gittikçe azalta bilirsiniz. Bu sayede sigarayı bırakabilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Faydaları

Elektronik sigaranın faydaları oldukça fazladır. En öncelikli faydası sigarayı bırakmanızı sağlar. Elektronik sigara normal sigara gibi kanserojen madde içermez. Bu yüzden ciddi hastalıklara sebep olmaz. Günümüzde birçok orman yangını meydana gelmekte ve birçoğunun sebebi sigara izmaritleridir. Elektronik sigarada ateş ve köz kullanılmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir. Duman yerine buhar çıkarttığı için pasif içicilere yani çevrenizdekilere zarar vermez.

Sigara ve Elektronik Sigaranın Farkları

Karbon monoksit gibi zararlı maddeler yaymaz. Dudak tiryakisi dediğimiz sigara kullanıcılarını bu alışkanlıktan uzak tutar. Normal sigara gibi kokmaz ve istediğiniz aromayı ekleyebilirsiniz. Cepte taşınabilir özelliği ile şık bir görünümü vardır.

Ek Resimler

Bu içerik 21.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1892 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer