Sigara ile Etkin Bir Şekilde Mücadele Etmek

SİGARA İLE ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE ETMEK

Elektronik sigara likit ikincil olarak duman özelliği ile sigara içmenin keyif veren kısmı ile de mücadele etmektedir.

Çağımızın en büyük bağımlılığı hiç kuşkusuz sigaradır. Birçok hastalığın sebebi olan ancak bir türlü bırakılamayan bir bağımlılıktır. İçerisinde katran, karbonmonoksit, zifir, gibi maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Dişlerde sararma, ellerde titreme, ağız kokusu, tat alma duygusunun azalması, koku alma duygusunun azalması sigaranın sadece gözle görünür zararlarıdır. Akciğer hastalıkları, ülser kanser, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın temelidir. Hamile kadınların kullanması durumunda çocukta zekâ geriliğine kadar çeşitli hastalıklara neden olur. Ayrıca bağışıklık sistemini zamanla çökerterek vücut direncini azaltmaktadır.

ELEKTRONİK SİGARA HAKKINDA BİLİNMEYEN HERŞEY

Sigara içenler sadece kendilerine değil çevresindekilere de ciddi zararlar vermektedir. Pasif içicilik olarak tabir edilen bu durum sigara kullanmayan kişilerin sigara içenlerin dumanlarından etkilenmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu ise birçok kanser hastalığının altında yatan görünmeyen sebep olarak birçok koruma ajansı tarafından kabul edilmektedir.

SİGARA BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE ETMEK

Günümüzde sigara bırakmak için yüzlerce yöntem denenmektedir. Doktor tedavileri, ilaçlar gibi birçok destek alınmaktadır. Hiç şüphesiz sigara bırakmada iradenin çok büyük bir önemi vardır. Ancak bir kişinin sigarayı bırakmak maksadıyla bir yöntem araması dâhil bu konuda bir irade ortaya koyacağının ispatıdır. Sigarayı bırakamamanın en önemli nedeni olarak ise sigarasız kalan kişilerin yoksunluk sendromuna girerek sigaraya tekrar başlamasıdır. Sigarayı bırakamamanın % 70 nedeni olarak bu durum gösterilmektedir.

ELEKTRONİK SİGARA BİZE NASIL DESTEK OLUR?

Sigarayı bırakma noktasında irade gösteren bir kişinin destek olarak kullanması gereken ürünlerin başında elektronik sigara likit gelmektedir. Bu ürün öncelikle toplumumuzda dudak tiryakiliği olarak bilinen ve sigara bağımlılarının ağzında sigara olmadan vakit geçirememesi durumunu çözmeye dönüktür. Bu durum psikolojik bir durumdur. Elektronik sigara likit kullanılarak ilk olarak vücudun göstereceği psikolojik direnci kırılması gerekmektedir.

SİGARA İLE ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE ETMEK

Elektronik sigaralar sigara kullananların kullanma düzeyine göre başlangıç veya ileri seviyede olabilmektedir. Sigara kullanıcılarının birçoğu sigarayı aslında bırakmak istediğini ancak şartların henüz oluşmadığını belirten bahaneler uydurmaktadır. Bu durum bilinçaltında yatan psikolojik direncin bir sonucudur.

Elektronik sigara likit ikincil olarak duman özelliği ile sigara içmenin keyif veren kısmı ile de mücadele etmektedir. Sigara içenlerin birçoğu bu bağımlılığın efkar ve üzüntüden kaynaklandığını sigara dumanı vasıtasıyla efkarın azaldığını iddia ederler.

Elektronik sigaranın mucitlerinin likit bir sistem sayesinde duman ile mücadele için yöntem geliştirmesinin altında yatan neden elektronik sigaranın etkin bir şekilde sigara bırakma sürecinin hızlanmasına katkıda bulunmaktır. Kişi hem sigarayı bırakmaya çalışırken hem de duman sayesinde efkarın dağıldığı tutumundan yavaş yavaş vazgeçecektir. Böylece sigara bırakmanın önündeki en büyük engel olan yoksunluk sendromu ile de mücadele edilmiş olunacaktır. Kişi hem sigarayı bırakacak hem de elektronik sigara sayesinde sigaradan yoksun kaldığını hissetmeyecektir.

Elektronik sigara likit birçok farklı markada bulunmaktadır. Ancak geneli tüm elektronik sigaralarla uyumludur. Yoksa sigaradan kurtulayım derken bünyeye başka zararlar verilebilir. Elektronik sigaranın likiti bittiğinde elektronik sigara sıvısı ile takviye edilmelidir. Bu sıvının sahte olmaması ve tarihinin geçmiş olmaması son derece önemlidir. Aksi halde sigaranın zararlarından kurtulmak istenirken başka hastalıklara neden olunmaktadır. Bu sıvı aromalar vasıtası ile tatlandırılmaktadır.

ELEKTRONİK SİGARA HAKKINDA BİLİNMEYEN HERŞEY

Elektronik sigara likit ve elektronik sigara sıvısı fiyatları son derece uygundur. Sigarayı bırakmak için yola çıkan tüm bağımlıların kullanması gereken bir üründür. O halde sigarayı bırakmak için çizilecek yol haritası; karar vermek, irade göstermek, destek almak ve elektronik sigara sayesinde yoksunluk sendromu ve psikolojik dirençle mücadele etme safhalarından oluşmaktadır. Bu durum bağımlı tarafından iyice incelenmeli ve bu unsurlar bir araya getirilerek çağımızın bağımlılığına karşı mücadele etmek gerekir.

Ek Resimler

Bu içerik 21.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1988 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer