Elektronik Sigara Mı Pahalı Normal Sigara MI?

Sigara bağımlıların hem sağlık sorunları yaşamasına hem de maddi açıdan zarar görmesine sebep olan sigara, bağımlıları tarafından oldukça zor bir şekilde bırakılıyor. Uzun süre sigara içen birçok kişide hem kansere hem de birçok sağlık sorununa rastlanabiliyor. Günlük sigara paketini bitiren sigara bağımlıları aylık yaklaşık olarak 300 TL ye yakın bir harcama yapmaktadırlar. Bu durum yok yere para harcamak, savurmak demektir. Hatta açlık sınırında maaş alan insanlar bile böyle yok yere para harcayarak geçimlerini sağlamakta zorlanıyorlar. Sadece kendilerini zehirlemekle kalmayıp hem maddi sıkıntıya giriyorlar hem de bazı şeylerden kısmak zorunda kalıyorlar.

Diğer Sigarayı Bıraktırma Yöntemlerine Göre E-Sigaranın Farkı Nedir?

Belirli bir zaman sonra bu acı durumun farkına varan sigara bağımlıları, sigarayı bırakmak için mevcut yöntemlere yönelmektedir. İlaç tedavisi ile, Sigara bıraktırmaya özel sakızlar ile, e-sigara ile, psikolojik yönlü tedaviler ile sigarayı bırakmaya çalışan insanlar ortaya çıkıyor. Bu başvurulan tedaviler hem uzun sürede cevap vermekte hem de maddi açıdan da sigara bağımlısını sigara paketine ödenen ücretler kadar olmasa da zorlamaktadır. Bu tedavi yöntemleri maddi açıdan bireyleri zorlamakla kalmayıp, tedavilerden de genel olarak olumlu sonuçlar alınmamaktadır. Bunun sebebi bireyleri bir anda sigaradan uzaklaştırıp ilaçla, sakızla vs. direk tedaviye başlamaktır.  Zaten uzun süre sigara içmenin sonucunda bağımlı hale gelen insanlar bu tedavilerle uygun bir şekilde ilerlemekte zorlanmaktadır. Özellikle çok küçük yaştan beri sigara içen bireyler için sigarayı bırakmak oldukça zor bir işlemdir. Sigara, bağımlılarının hayatında öyle bir yere sahiptir ki bireyler sıkıldıklarında, sinirlendiklerin de hatta mutlu olduklarında bile sigara içmektedirler. Günlük 1 adet içen, günlük 1 paket bitiren hatta günlük 2 3 paket içen bireyler bile vardır. Bu kişilerin alışma ve yaşam şekillerine göre değişmektedir. Böyle uzun süredir sigara kullanan ve oldukça fazla sigara tüketen bireyler artık e-sigaraya yönelmektedir. E-sigara yalnızca sigara bağımlıları arasında tavsiye edilmemekte doktorlar tarafından da önerilmektedir. Normal sigaraya oranla sağlığa neredeyse hiçbir zararı olmayan e-sigara bu özelliğinden dolayı, sigara bırakmak için doktora başvuran bağımlı hastalara doktorlar tarafından da kullanılabilir görülüp tavsiye edilmektedir.

Elektronik Sigaranın Faydaları

E-sigara normal sigaralar gibi birçok zararlı maddeyi bünyesinde bulundurmaz. İçinde hiçbir zararlı madde bulundurmamakla birlikte kullanım amacı olarak da normal sigaraya göre farklıdır. Genel olarak sigarayı bırakmak için tercih edilen e-sigara bazen normal sigara gibi de tercih edilebilir. Bu gibi tercihler de bile herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü ne sağlığa zararlıdır nede bireyin yorgun halsiz hissetmesine neden olur. Hatta normal sigara ve tütünlerin bağımlılarda meydana getirdiği pis kokusu da bulunmamaktadır. Sadece içeni değil çevredekileri de sağlık açısından etkileyen normal sigara bu sebep için bile bırakılmaya değerdir. E-sigara rahatsız edici herhangi bir dumana ve kokuya sahip olmadığı için hatta içinde sağlığı tehlikeye sokacak hiçbir ürün bulundurmadığı için bağımlılar tarafından tercih edilmektedir.

Normal Sigaraya Göre E-Sigara Pahalımıdır?

Normal sigara içenlerin harcadıkları para içtikleri sigaranın markasına ve içme miktarlarına göre değişmektedir. Basit bir hesapla günde 1 paket sigara tüketen bir bağımlı aylık yaklaşık 300 lira gibi bir para harcar. Sadece para harcamakla kalmayıp sağlığına da kendi parası ile zarar vermiş olur. E-sigara kullanan bir birey ise hem daha sağlıklı bir bedene kavuşur hem de oldukça makul fiyatlara e-sigaraya almış olur. Fiyat olarak ucuz olmasının sebebi üretilmesinde insanların yararının düşünülmesidir.  Normal sigaralar gibi bitme söz konusu olmadığı için her açıdan avantajlı olan e-sigara tercih edenler tasarrufu da tercih etmiş olmaktadırlar.

Ek Resimler

Bu içerik 28.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 2183 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer