Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri sigara kullanımıdır. İnsanlar sağlıklarını yok sayarak sigara kullanmaktadırlar. Günümüzde artık sigara kullanımı o kadar yaygın bir hale gelmiştir ki her yaştan bireyi sigara içerken görmek mümkündür. Önceleri her yerde sigara içilmesi özellikle kapalı alanlarda sigara içilmesi çok fazla sıkıntıyı beraberinde getiriyordu. Sigara içen bir bireyin kendini zehirlediğinin iki katı kadar o ortamda bulunan pasif içici olarak adlandırılan bireyler zehirlenmektedir. İçen insan sigaranın dumanından ve kokusundan çok rahatsız olmasa da aynı ortamda bulunulan diğer insanlar bu durumdan oldukça fazla rahatsızlık duymaktadırlar. Kaldı ki sigaranın dumanından hastalığı sebebi ile rahatsız olan birçok insan olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçilmek için birkaç yıl önce kapalı alanlar da sigara içilmesi yasaklanmıştır. Hatta daha caydırıcı olması için, para cezası da uygulanmıştır. Tabii ki her yer bu yasağa uymasa da genel olarak büyük kurumlar da bu yasağa uyulmaktadır. Önceleri bir kafede bir iş  yerinde en kötü kapalı alışveriş merkezlerin de, tuvaletlerde sigara içen bir çok insan görmek mümkünken günümüzde bu tarz bir olayla karşılaşma olasılığımız oldukça azdır. Tabii ki bazı yerlerde yine bu tarz insanlar görebiliriz ama istisnai bir durumdur bu. Sigaranın kapalı alanlarda yasaklanması ile, pasif içici oranı da düşürülmüştür. Sağlıklı insan sayısı arttırılmaya çalışılmıştır. En azından sağlığını düşünen insanlar korunmaya çalışılmıştır ve kısmen başarılı olunmuştur.

Neden Sigarayı Bırakmalıyız?

İçinde binlerce zehirli maddeyi bulunduran sigara adeta zehirdir. Sigarayı tutan elden, dudağa, dile, dişe, gırtlağa, akciğere ve daha birçok organa sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler sebebi ile zarar gelmektedir. En basit belirtisi, dişlerin eski beyazlığını kaybetmesi, bireyin taze bir nefes yerine acı ve insanın midesini bulandıran bir nefese sahip olmasıdır. Nefes alıp vermekte eskisi kadar rahat olamamasıdır. Tırnaklarında ve ellerinde sararmalar meydana gelmesidir. Bu belirtiler basit olmasa bile diğer sebep olduğu sağlık problemlerine oranla çok basit kalmaktadır. Çok ileri düzeyde sigara içicisi olan bireyler de zamanla dudak, gırtlak, akciğer kanseri görülebilir. Ayrıca kalp krizi yaşama oranları da normal bir insana oranla kat ve kat daha fazladır.

Elektronik Sigara İle Normal Sigara Arasındaki Farklar

İnsan sağlığına birden fazla zararı olan sigara bırakılması gereken bir üründür. Çoğu insan belirli bir zaman sonra sigaranın kişide yarattığı değişiklikler sebebi ile sigarayı bırakma kararı alırlar. Ama bu pek mümkün olmaz. Zaten sigara da bırakacağım demekle bırakılmaz. Bırakmayı düşündüğü an birey sigaradan tamamen uzaklaşmalıdır. Bunu yapamayan insanlar e-sigarayı tercih edebilirler. E-sigara içinde sağlığa zararlı bir madde bulunmaması ve sigaraya benzemesi bireyler tarafından tercih sebebi olmalıdır. Yalnızca şekli ile değil, tadında da bir yabancılık yaşamasın tüketiciler diye, e-sigara üreticileri tarafından sıvılara normal sigaralarda bulunan aromalardan eklenmiştir. Bu aromalar sayesinde tüketici tıpkı sigara içiyor gibi hissedeceği için e-sigaraya kolaylıkla alışmaktadır. Sigaraya aşırı bağımlı olan insanlar içinde belirli bir süreliğine nikotin tedavisi uygulanmaktadır. Belirli bir süre birey e-sigaraya alışana kadar e-sigaranın içine nikotin konulmaktadır. Bu nikotin sayesinde birey kısa bir süre içersin de çok zorlanmadan e-sigaraya alışmaktadır. Bu süreçten sonra sigaraya aşırı derecede bağımlı olan insanlar da normal bağımlı olan insanlarda en geç 2 ay kadar bi süre içinde sigarayı bırakabilmektedirler.

Ek Resimler

Bu içerik 28.12.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 1585 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Elektronik Sigara Vip

Bizi Takip Edin

Yeni Nesil Atomizer